Foto: direktør Eivind Simonsen i Finale Systemer.
Foto: direktør Eivind Simonsen i Finale Systemer.

Vidunderlig, utfordrende fremtid

 
Om få år kan du benytte Finale-programmene fra en internettkafé i Thailand.
 
Begrepene kalles «Cloud Computing» eller «Software as a service»: Du kan benytte en programvare uten at den fysisk er installert på den maskinen du jobber på.
– Forklart veldig enkelt vil du kunne komme inn i et webområde der du logger deg inn med et brukernavn og et passord. Da skal du kunne redigere og lagre de dokumentene du jobber på – og dette skal du kunne gjøre like enkelt fra ferieturen i Thailand eller Gran Canaria som på kontoret eller på hytta, forklarer direktør Eivind Simonsen (bildet) i Finale Systemer.
 

Mulighetene

Simonsen regner det som opplagt at Finale deltar i denne utviklingen, og mener det ikke vil gå mer enn tre til fem år før denne måten å jobbe på vil være vanlig innen bransjen – også blant regnskapsførere og revisorer.
– Det finnes flere sterke drivkrefter bak ulike former for utvikling, og dette er i høyeste grad en teknologidrevet utvikling, mener han. – Hvorfor er det viktig å legge om til denne formen for drift?
– Fordi det å legge til rette for slik drift bidrar til økt tilgjengelighet. Som leverandør må vi sørge for å være til stede der kundene våre er til stede, og dette er ett eksempel på akkurat dette, sier Simonsen, og nevner fire forutsetninger og ambisjoner for positive nyvinninger: Effektivitet, tilgjengelig, integrasjon og sikkerhet.
 

Utfordringene

– «Cloud Computing» bidrar utvilsomt til effektivitet og tilgjengelighet. Integrasjonen må det jobbes med, og sikkerheten representerer en klar utfordring, mener han.

Håndtering av sikkerhet og taushetsplikt er allerede i dag en utfordring for mange. Klientene leverer bilagene fra seg til regnskapsføreren, regnskapsføreren registrerer bilagene hos en ASP-sentral som drifter applikasjonene og huser dataene, men om en ønsker tilgang til disse dataene eller rapportene via Web må en kanskje replikere de samme opplysningene til en ny database som tilgjengeliggjør dem på Web. En kan da helt berettiget stille spørsmål ved hvem som har tilgang på dataene i etterkant – når flere databaser benyttes. Hvem har lesetilgang til dokumentene? Føres det noen form for logg?
– En av de store fordelene ved teknologiske nyvinninger, er at vi – som samfunn – får en mulighet til å stille slike viktige kontrollspørsmål. Jeg tror det skal være mulig å finne gode løsninger for sikkerheten også, slik at ikke bare effektivitet og tilgjengelighet blir ivaretatt, men at vi også sikrer andre, vesentlige kvaliteter, sier han.
– Vil en fremtidig omlegging til «cloud computing» få økonomiske konsekvenser for Finale?
– Nei! Vi opererer allerede i dag med prisfastsettelse basert på antall lisenser og brukere av hvert enkelt program, så akkurat den biten representerer ingen store endringer eller utfordringer, men det åpner selvfølgelig for andre prismodeller, mener han.
 

Inviterer til BrukerForum

4. november er datoen for det tradisjonelle Finale BrukerForum. I år legges samlingen til Oslo, og i motsetning til hva som har vært vanlig, avvikles arrangementet over én dag. – Vi har spurt kundene våre om råd, og har fått svar, derfor gjør vi enkelte endringer, forklarer direktør Eivind Simonsen. Å begrense samlingen i tid og å velge Oslo som møtested var viktige grep for at så mange som mulig skulle finne anledning til å delta. Og høyt deltakerantall er viktig for det totale utbyttet til hver enkelt deltaker – der uformell kontakt med bransjekolleger er et viktig kvalitet i seg selv. – I løpet av alle de årene vi har arrangert BrukerForum, har vi hatt bra deltakelse, forteller Simonsen. Program for Finale BrukerForum vil bli å finne på finale.no når samlingen nærmer seg.

 
 
 

CreditNews: Nyheter og faginformasjon om praktisk økonomi og pengestrøm

 
Redaktør Owe Rud - www.creditnews.no - Copyright © 2009 Credit News - Org.nr.: 988 295 515 MVA
 

Credit News

Nyheter og faginformasjon

30.000 leser vårt ukentlige nyhetsbrev !